Българска Асоциация Цьолиакия продължава борбата
Българската асоциация „Цьолиакия“ подала жалба до прокуратурата срещу служители на НЗОК за неизпълнение на решение, с което касата е осъдена за дискриминация. Жалбата срещу НЗОК е внесена в Комисията за защита от дискриминация в края на 2014 г. С Решение от 20 февруари 2018 г. 5-членен разширен състав на КЗД, след дадени задължителни указания от ВАС, установява непряка дискриминация на основата на признаците „възраст“ и „увреждане“ с въвеждането на възрастов критерий като условие за предписване на безглутеново брашно. КЗД предписва на НЗОК занапред да не допуска установеното в настоящето производство нарушение. Решението е постановено при участие на заинтересованите страни – министърът на здравеопазването и изпълнителният директор на Българската агенция по храните и е влязло в законна сила.
Въпреки че от датата на влизането в сила на решението измина достатъчно време, в което е било възможно НЗОК да предприеме съответни мерки за отстраняване на установената спрямо болните от цьолиакия и подобни на нея ентеритни заболявания дискриминация, към настоящия момент НЗОК продължава да бездейства, коментират от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
В жалбата се иска от прокуратурата да образува досъдебно производство и като установи състав на визираните престъпления, да повдигне обвинение на виновните длъжностни лица.
Цьолиакията е заболяване на тънките черва, известно като глутенова ентеропатия. При болните глутенът, съдържащ се в пшеницата, ечемика и ръжта, предизвиква имунна реакция, която нарушава функцията на червата и води до диария, изтощение и анемия. При лечението се използва безглутеново брашно, което НЗОК заплаща, но само на болните до 18 г.
При информация, можете да видите информацията:
Отговор Омбудсман Брашно по каса над 18 г.
Информацията е систематизирана от интервю
Допълнителна информация от zdrave.net:
Комисия за защита от дискриминация установи непряка дискриминация по признаци „възраст“ и „увреждане“ спрямо болните от цьолиакия.
Решението на КЗД е от 20 февруари тази година и е на 5-членен разширен състав. Комисията е сезирана с жалба на Българска Асоциация Цьолиакия, внесена в края на 2014 г.
Цьолиакията е заболяване на тънките черва. Известно е още под името глутенова ентеропатия. При болните глутенът, съдържащ се в пшеницата, ечемика и ръжта, предизвиква имунна реакция, която от своя страна нарушава функцията на червата. Установено е също така, че хората, които не знаят за заболяването си, умират почти 4 пъти по-често, отколкото спазващите безглутенова диета.
Заболяването е включено в списъка на забляванията по действащата Наредба №38 за определяне на списъка на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални или медицински цели напълно или частично. В наредбата не се съдържа възрастово ограничение за ползването на безглутенови храни, но в „Списъка на диетични храни за специални медицински цели на НЗОК” е налице отраничение, което отпуска брашно само на лица до 18 г. Това е различно третиране на лица с еднакво заболяване единствено и само поради тяхната възраст, поясняват от асоциацията.
В решението си КЗД установява, че с въвеждането на възрастов критерий като условие за предписване и получаване на безглутеново брашно от списъка на диетични храни за специални медицински цели на НЗОК спрямо лицата, навършили пълнолетие и страдащи от заболяване, налагащо спазване на доживотна безглутенова диета, е извършена непряка дискриминация. Това представлява нарушение на Закона за защита от дискриминация на основата на признаци „възраст“ и „увреждане“. Поради това комисията предписва на НЗОК в бъдеще да не допуска подобна дискриминация. Решението е постановено при участие на заинтересованите страни, а именно министъра на здравеопазването и изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните /БАБХ/.
НЗОК имат право да обжалват решението на КЗД в 14-дневен срок.
Борбата на българските пациенти с цьолиакия и сродни ентеритни заболявания срещу дискриминационната политика на НЗОК беше подкрепена от Центъра за защита правата в здравеопазването и адвокат Анели Чобанова, посочват от асоциацията.
В момента у нас хиляди деца и възрастни страдат от някакво ентеритно заболяване. Никой не знае точната им бройка, защото няма статистика на диагностицираните, допълват от там. Смята се, че засегнати от цьолиакия са от 0.5 до 1% от общата популация в света, но като се има предвид, че голяма част от случаите не са диагностицирани, тази цифра ще се окаже по-сериозна, допълват от асоциацията.
От там посочват, че симптомите като диария, изтощение, анемия често се бъркат със синдрома на раздразнените черва. На един диагностициран се падат 30 души, които не подозират за болестта, сочат още данните на асоциацията.